Skip to content

Glenrothes

  • Rok založení: 1878
  • Majitel: Edrington Group
  • Region: Speyside
  • Výrobní kapacita: 5,6 mil. l
  • Vystírací káď: Lauter (5,1 t) z nerezové oceli s měděným poklopem
  • Kvasné kádě: 20 (25 560 l) 12 z oregonské borovice, 8 z nerezové oceli
  • Délka fermentace: krátká 55 – 60 hod., dlouhá až 90 hod.
  • Kotle na mladinu: 5 (22 990 l)
  • Kotle na lihovinu: 5 (25 400 l)

Glenrothes se nachází v městě Rothes ve speysidském regionu a má aktuální kapacitu 5.6 millionů litrů za rok. Vzdor své velikosti zůstává Glenrothes téměř neznámá, protože většina vyprodukované whisky se používá pro proslavené míchané whisky Famous Grouse a Cutty Sark. Pálenice byla založena v r.1878 a měla velkou smůlu – postihly ji dva velké požáry v r.1897 a 1922, a v r.1903 tu došlo k výbuchu. Berry Brothers, kteří měli těsné vazby na pálenici v minulosti, se zapojili do výroby první edice Glenrothes jako jednosladové whisky v r.1987 a od té doby se tak stále angažují. Do konce 90. let minulého století se o Glenrothes často mluvilo jako o jednom z nejlépe střežených tajemství Speyside. Je ale faktem, že díky firmě obchodující s vínem Berry Brothers & Rudd (BBR), která sídlí v Londýně a má povolení provádět oficiální stáčení Glenrothes vlastněné skupinou Edrington, se odbyt zdejší whisky zvýšil na více než čtyřnásobek. Už několik let BBR stáčí jen sudy, o nichž se rozhodne, že jsou vyzrálé a vykazují dostatečně vysokou jakost. Tato preciznost může vést k tomu, že se léta neobjeví stáčení single malt a místo toho se produkce využívá hlavně do směsi Cutty Sark, značky vlastněné BBR. Blendeři Glenrothes vždycky vysoce oceňovali, i když v posledních letech se dostala také k širší veřejnosti. Pokud jde o produkci, není jistě anonymní, protože jejích pět párů destilačních kotlů se kapacitou téměř vyrovná Macallan.

Berry Brothers & Rudd je firma starých vybraných tradic, založená v roce 1698 a dosud sídlící na stejném místě na londýnské St. James Street. V roce 1923, za prohibice ve Spojených státech, zavedli svou směsovou whisky Cutty Sark. Dnes je Cutty Sark mezi deseti nejlepšími směsovými a prodává se jí 2 miliony beden ročně do celého světa. V současné době produkuje Glenrothes na 80% své kapacity, tedy 4,5 milionu litrů ročně. V pálenici bývala stará záparová káď Porteus s měděným víkem, ale ta je nyní vyřazená a místo ní se používá nerezová vystírací káď. Dvanáct záparových kádí z oregonské borovice je v jedné místnosti, zatímco ve vedlejší moderní záparovně je nových osm z nerezu. Destilovna přestavěná v roce 1980 má pět párů kotlů, poslední z nich přidali v roce 1989. Lihovina se plní do sudů po bourbonu a sherry, které se skladují ve dvanácti laťových a čtyřech policových skladištích v areálu pálenice. Komunita milovníků whisky zná v současné době Glenrothes jako pálenici založenou na ročníkových stáčeních. Došlo k tomu tak, že v roce 1987 navrhl Christopher Berry Green, prezident firmy Berry Brothers a Rudd, které patřila směs Cutty Sark, společnosti Highland Distillers, aby se Glenrothes jako hlavní sladová Cutty Sark dostala na trh jako single malt. Měla se tak vytvořit souvislost mezi směsí a jejím domovem. Firma BBR měla zkušenosti, jak fungují ročníková stáčení v obchodě s vínem, a navrhla, že by se totéž mělo udělat se single malt. Tak se v roce 1993 na trh dostala první ročníková Glenrothes. Na podzim 2005 přišla na trh 30letá. Sestávala ze tří sudů ze začátku 70. let, které byly smísené v kádi na počátku let osmdesátých. Dalším příkladem byla Select Reserve bez uvedení stáří, která měla poskytnout kontinuitu v sortimentu produktů mezi tím, jak přicházela ročníková stáčení. O několik týdnů později se objevila Vintage 1985 ve druhém vydání (první bylo v roce 1997). V srpnu 2006 byla uvedená na trh Vintage 1994 a v září 2006 Vintage 1995.

V poslední době přišlo na trh hodně ročníkových, např. v lednu 2008 Vintage 1978. V říjnu 2007 to byla 25letá výhradně do bezcelních obchodů, na podzim 2008 další, The Glenrothes Robur Reserve. Název pochází od prvně plněných sudů ze španělského dubu (Quercus robur). V srpnu 2009 se objevila Alba Reserve s vyzráváním výhradně ve znovu plněných sudech po bourbonu z amerického dubu. Šlo také o první košer whisky od tohoto výrobce. Když mistr blender John Ramsay odcházel v září do důchodu, dostala se do prodeje The Glenrothes John Ramsay. Šlo o sudy po sherry od roku 1973 po 1987 smísené v kádi. Na konci roku 2009 pak Glenrothes Three Decades obsahující whisky ze 70., 80. a 90. let, které vyzrávaly v sudech po bourbonu i po sherry. V roce 2011 byla uvedena do distribuce Glenrothes Editor’s Cask. Od 70. let, kdy byla nejprodávanější skotskou směsí ve Spojených státech, odbyt Cutty Sark klesal, a BBR si uvědomila, že v současném světě mega značek se snahou o globální distribuci by bylo lepší, kdyby Edrington převzala Cutty Sark a BBR jako zavedený prodejce vybraných značek převzala Glenrothes. Na jaře 2010 to bylo zpečetěno a tyto dvě značky si přehodily majitele s tím, že skupině Edrington pořád patří pálenice Glenrothes.

Akce

Diplomático Single Vintage 2007, Cihuatán Alux, English Harbour Port Cask Finish, Rum Shark Dominicana 2011 SV Barrel 1

Rumový Valentýn

Diplomático Single Vintage 2007, Cihuatán Alux, English Harbour Port Cask Finish, Rum Shark Dominicana 2011 SV Barrel 1

Whisky

Rumy

Cafe-Bulldog-Havana-Club-Union-Cohiba

Havana Club Union Cohiba

Havana Club Unión Cohiba Atmosphere je novým přírůstkem do prestižní Icónica Collection, již doposud tvořily rumy Havana Club Selección de Maestros, Havana Club Añejo 15 Años a Havana Club Máximo Extra Añejo (ten zatím u nás ještě neochutnáte).

Historie a výroba skotské whisky ve zkratce...

Pálení whisky má ve Skotsku dlouhou tradici a o prvopočátcích výroby není mnoho dochovaných informací. První dostupné údaje o várce jsou z konce 15. století, přesněji z roku 1494, kdy je v královských účetních knihách uveden prodej ječmene klášteru za účelem výroby aqua vitae. Míní se, že vaření dorazilo do Skotska z Irska někdy v 6. století. Přesný rok však není znám. V 19. století napomohl technickému rozvoji palíren pokrok dopravy a infrastruktury, základní způsoby varu však zůstaly stejné.
Single malt se obilí namáčí v pramenité vodě, která má svůj vliv na charakteristiku destilátu (tóny rašeliny, tóny vřesu). Zvlhlý ječmen se nechává tradičním způsobem naklíčit na tzv. malting floor (sladová podlaha), i když dnes už mnoho výrobců používá mechanizované linky na sladování. Během klíčení se škrob v zrnu mění na cukr, a vzniká tak syrový materiál na kvašení. Po vyklíčení se obilí vysuší, což také ovlivňuje chuť nápoje. Vysušené obilí nebo slad se pak pomele a zalije horkou vodou. Tato obilná tekutina se přečerpá do nádrže, kde se do ní přidají kvasinky a kvasný proces může začít. Vykvašená tekutina, nazývaná také wash, je základem pro destilaci single malt whisky.
Cafe Bulldog Palenice Whiskey distillery Connemara

Connemara

Unique among Irish whiskeys, Connemara® is the only Irish Peated Single Malt Whiskey widely available today. Inspired by the 18th century art of drying malting barley over peat fires, Connemara® possesses a distinct peaty flavour and aroma,instilling a delicate smokiness and smooth, sweet taste. Its complex peat flavours and smooth, sweet malt taste make it a truly unique Irish whiskey. Connemara® is a highly decorated Irish whiskey receiving over 20 medals in major spirits competitions since 2012.

Celý článek o pálenici »
Cafe Bulldog Palenice Whiskey distillery Cardhu

Cardhu

The distillery was set up by John Cumming, who had previously been a whisky smuggler, in 1824. The distillery was sited high up on Mannoch Hill, above the River Spey due to the peat softening the water.

Celý článek o pálenici »
Cafe Bulldog Pálenice Whiskey distillery BenRiach

BenRiach

Although BenRiach started producing malt whisky back in 1898, the distillery was a victim of unfortunate timing; BenRiach was operational for just two years before the ‘Pattison crash’, in 1900, resulted in a period of hardship for the entire whisky industry, and the resultant closure of many distilleries.

Celý článek o pálenici »

 

Cafe Bulldog

Jak už z názvu Cafe Bulldog vyplývá, jedná se o kavárnu, a protože lidé milují chuť a vůni dobré kávy, která se zejména v kavárnách podává, můžeme Vám nabídnout ze široké nabídky vybraných kvalitních káv…

Rezervace

Máte–li zájem o rezervaci,
zavolejte nám na telefon:

+420 605 855 494

Rádi Vás u nás uvítáme.

CAFE
BULLDOG

stylová kavárna
v centru Břeclavi